اوضاع در حال بدتر شدن است، چرا؟

درشرایط کنونی وضعیت کشور هر روز روبیشتر روبه وخامت می رود. میزان ناامنی ها و نگرانی ها از وضعیت امنیتی افزوده می شود. اندک نگاهی گذرا به مجموع رویدادها و حوادث ناگواری که در در گوشه و کنار کشور روی میدهد بخوبی نشان میدهد که این نگرانی ها وناامنی ها صوری وتوهم وبدور ازواقعیت نیستند. تشکیل دولت وحدت ملی در آغاز با امیدها و خوش‌بینی‌های فراوانی همراه بود. اما با گذشتِ نزدیک به هفت ماه از ایجاد دولت وحدت ملی، تقریباً تمام امیـدها به یأس انجامیده و کشور در وضعیتِ خطرناکی قرار گرفته است. حکومت جدید نه تنها تغییر و تحولات وعده داده شده را برآورده نساخت بلکه در حفظ آنچه موجود بود نیز ناکام ماند. زمامداران کنونی متاسفانه نه تنها قادر نگردیدند که مناسبات سیاسی و اجتماعی را بیش از پیش مستحکم سازند و آن را گسترش دهند بلکه به د امنه تفرقه و بدگمانی و از بین بردن اعتماد عمومی افزودن و حتا از درون خود حکومت آن چنان دچار اختلافاتِ عمیقِ گردیدند که گذاشتنِ یک گام موفقیت آمیز دیگر نیز برای‌شان مقدور نشده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 11:0 |

تباهی مردم و بی سرنوشتی کشور، نتیجه سوء مدیریت!

هنوز داستان غم انگیز سی و یک اسیر دربند به پایان نرسیده است و هنوز خون های قربانیان تازه در بلخ و ننگرهار و خوست و... خشک نگردیده است که فاجعه ای تکان دهنده در بدخشان نفس ها را درسینه حبس و جان ها را به لب رسانیده و امید را از فردا گرفت. بر بنیاد گزارش ها شمار زیادی از نیروهای ارتش و پولیس ملی چند روز پیش، در یک کمین ‌خونین طالبان در ولایت بدخشان جان خود را از دست دادند. هرچند شمار دقیق جان باختگان تا هنوز گفته نشده است، اما آنچه مشخص می باشد که شمار قربانیان زیاد بوده و به شکل بسیار فجیع و تکان دهنده به قتل رسیده اند. کشتاری که در هیچ فرهنگ و مکتبی و آیینی چنان اجازه ای را نداده است که با اسرا چنان فجیعانه و تکان دهنده برخورد نموده و آنان را به شکل غیرانسانی بقتل برسانند. آنچه در رویداد اخیر بدخشان اتفاق افتاده است در واقع یک فاجعه تکان دهنده ای بوده است که نیات و ذات پلید و غیرانسانی طالبان و مخالفان را برای چندمین بار برملا ساخت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ و ساعت 10:59 |
جنجال‌های انتخاباتی که بدنبال اعلام تقلب‌های گسترده با بن بست جدی روبرو گردیده بود، اکنون شیب ملایم پیدا نموده است. شیب ملایم از آن جهت عنوان داده می‌شود که چنین به نظر می‌رسد استعفای امرخیل بعنوان عنصر محوری بحران در عملکرد غیرشفاف کمیسیون انتخابات و نیز آشکار شدن علایم مثبت درباره رسیدگی به اعتراض‌های انتخاباتی، فضای تند اولیه را اندکی آرام ساخته است؛ اما این هرگز بدان معنا نخواهد بود که پایان جنجال‌های انتخاباتی را متصور باشیم.برخی از تحلیل‌گران کنار رفتن امرخیل را نخستین گشایش گره بن بست موجود یاد نموده اند، هرچند این مسئله باید در روزهای پیش اتفاق می‌افتاد که این همه هزینه سنگین برای انتخابات کشور ببار نمی آورد، اما گشایش این گره احتمالا گره‌های دیگری را آشکار خواهد ساخت. گره‌هایی که شفافیت انتخابات را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. روی این لحاظ باید گفت بایستی منتظر بود که روند گره گشایی تا کجا و چگونه پیش خواهد رفت؟ زیرا در این باره شک و تردیدهای وجود دارد که مبادا بار دیگر شفافیت اعلام نتایج انتخابات نادیده گرفته شود. جای گفتن ندارد که آقای امرخیل بعنوان مجری خبره سناریو و پروژه ای تعیین گردیده بود که هدف آن سازماندهی روند انتخابات برای اهداف خاص بود. بنابر این مهم آنست که اینک در روش سیستم مدیریتی انتخابات اصلاحاتی آورده شود تا تخلف و دستبرد آراء شهروندان بگونه ای دیگر بوقوع نپیوندد و اعتماد از دست رفته برگردانده شود. 
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 10:0 |

بر بنیاد آنچه که کمیسیون مستقل انتخابات در پایان هفته گذشته اعلام داشت نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص ساخته است که در انتخابات شانزدهم حمل سال روان هیچ نامزدی نتوانسته است که پنجاه به علاوه یک درصد آرا را بدست آورد. این کمیسیون بدین لحاظ افزود که انتخابات ریاست‌جمهوری به دور دوم رفته و دور دوم آن به تاریخ ۲۴ جوزا برگزار می‌شود. قانون اساسی نیز چنین حکم می کند در صورتی‌که هیچ یک از نامزدان نتوانند در مرحله نخست پنجاه به علاوه یک درصد آرا را کسب کند، انتخابات با حضور دو نامزدی که بیشترین آرا را بدست آورده‌اند، در دور دوم برگزار می‌شود.

با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری و رفتن آن به دور دوم، عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی دو تن از نامزدان پیشتاز واکنش نشان داده و نتیجه نهایی انتخابات را پذیرفتند. با پذیرش نتیجه نهایی انتخابات از سوی نامزدهای پیش تاز، انتخابات در واقع به تمام معنا به مرحله دوم رفته است. نامزدهای یاد شده هرچند از کارکرد کمیسیون‌های انتخاباتی ابراز نارضایتی کردند، اما اعلام داشتند که برای رفتن به دور دوم آمادگی دارند. در همین‌حال، حامد کرزی رییس‌جمهور کشور نیز، از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری و آمادگی آقایان عبدالله و احمدزی برای رفتن به دور دوم استقبال کرده است. براساس اعلامیه‌ای که توسط ارگ ریاست‌جمهوری منتشر شده، حامد کرزی اعلام آمادگی دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست‌جمهوری برای رفتن به دور دوم را نمایانگر تقویت دموکراسی در کشور توصیف کرده است. در این اعلامیه، رییس‌جمهور از تمام مردم خواسته است که بار دیگر مانند انتخابات شانزدهم حمل، با شور و شوق به پای صندوق‌های رای بروند و اراده ملی خود را تمثیل کنند. او تاکید کرده با اشتراک گسترده مردم در دور دوم، مردم‌سالاری بیشتر تحکیم بخشیده می‌شود. قابل یاد آوری است که برخی از نهادهای بین‌المللی و مقام‌های خارجی نیز از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری استقبال کرده‌اند. از جمله یان کوبیش، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان، طی اعلامیه‌ای می‌گوید که مردم افغانستان حق دارند به انتخابات خود افتخار کنند. زیرا به‌گفته‌ی او، در انتخابات شانزدهم حمل، انتخابات دموکراتیک، بر خشونت غلبه کرد. وی در ادامه افزود‌: افغان‌ها به‌حق می‌توانند به انتخابات‌شان افتخار کنند. در روز انتخابات، زنان و مردان افغان آرزوی خود را برای زیستن در صلح، عدالت، کرامت انسانی و سعادت ابراز کردند. در این روز، انتخاب دموکراتیک بر خشونت و جبر غلبه کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 9:57 |

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 9:56 |

 

حضور مردم در پای صندوق‏ های رأی‏ دهی در دوره های مختلف انتخاباتی بخصوص در دو دور اخیر انتخابات ریاست جمهوری ، نشان از علاقه آنان به دموکراسی و حاکمیت قانون و تحکیم ثبات در کشور دارد. مردم با اشتراک در دو دور انتخابات ریاست‏ جمهوری ضمن این که برای پیروزی نامزدان دلخواه‏ شان رأی دادند، به خشونت و ابزارهای نامشروع انتقال قدرت نیز رأی مخالف دادند. مردم با حضور پرشور در پای صندوق‏ های رأی‏ دهی بصراحت اعلام داشتند که دیگر نمی خواهند کشور بسوی بحران و خشونت کشیده شود. آنان با روش مدنی که نشان از عقلانیت سیاسی است به کسانی که هنوز در فکر رسیدن به قدرت با شیوه ‏های غیردموکراتیک و از راه نامشروع و غیرقانونی هستند، اعلام داشتند که دیگر نمی‏ خواهند برای دست به دست شدن قدرت، به تنش ها و اختلافات سیاسی روی بیاورند؛ بلکه می‏ خواهند با انداختن برگه‏ های رأی‏ در صندوق‏ ها، زمامدارآینده شان را تعیین کنند.

طبیعی به نظر می رسد که این حضور وعلاقه مردم به تعیین سرنوشت ازطریق انتخابات، مردم انتظارداشتند و دارند که حق سیاسی شان بعنوان یکی از بزرگترین و مهم ترین حق شان مورد توجه و اهمیت قرارگیرد. یکی ازنشانه های واضح برای احترام گذاردن به حقوق مردم آنست که نتیجه انتخابات باید شفافیت و به صورت کامل مورد ارزیابی قرار گرفته و هرگونه رأی ناپاک مورد تصفیه قرار گیرد ، هم چنین ازدستبردهای احتمالی ازسوی هرکسی و نهادی درمصئونیت کامل قرار داشته باشد. بنابراین هر دستی که در ایجاد اختلال در انتخابات و تقلب دست دراز باشد، باید قطع شده و نتیجه انتخابات با شفافیت کامل مورد پذیرش همگان واقع گردد. ایجادچنین مصئونیت و اعتمادی درارتباط با شمارش آراء و اعلام نتایج آن ازمسئولیت های مشخص کمیسیون های انتخاباتی می باشد. آنان مسئولیت دارند که طبق قانون اساسی و قانون انتخابات وازمجاری تعیین شده قانونی این هدف بنیادین جامعه و نظام سیاسی را برآورده سازند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 9:53 |
سرانجام با همه نگرانی‌های موجود، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در کشور، بدون حادثه و رویداد جدی و عمده برگزار گردید. بربنیاد گزارش‌های دریافتی حضور مردم در روز 24 جوزا در پای صندوق‌های رای پیام‌های بسیار روشن و گویایی را برای جهان و بخصوص سیاست مداران کشور اعلام داشت. هرچند تحلیل گران دلایل متعدد احتمالی را برای عدم شرکت مردم در انتخابات بیان می‌داشتند، اما مردم افغانستان با حضور چشم گیر خویش در انتخابات چشم انداز بسیار روشن و امیدبخشی را برای آینده خود ترسیم نمودند. ارائه این چشم انداز از سوی مردم با استقبال گرم جهانیان نیز روبرو گشته است. آنچه مهم به نظر می‌رسد این است که در داخل کشور و از سوی متولیان امور و سیاستگران و حکومتگران این موضوع جدی گرفته شود. حقیقت و اهمیت حضور مردم در پای صندوق‌های رای هنگامی قابل درک خواهد بود که مردم ما درچه شرایط سخت و نگران کننده بخصوص تهدیدهای جدی که از سوی مخالفین اعلام می‌گردید، از نظرها مخفی نمانده باشد. حضور مردم در دو آزمون بزرگ 16 حمل و 24 جوزای سال جاری قاطع ترین خواست و اراده خود را به نمایش گزارده و به خشونت، ترور، وحشت و هراس افگنی نه محکم گفتند. اظهارات قاطع و صاقانه آن دسته از شهروندانی که انگشتان رنگ شده خود را پس از رای دادن در اثر عمل خیانت کارانه مخالفین مسلح از دست داده اند گویای این واقعیت است. بطور مثال یکی از این شهروندان با قاطعیت بیان داشته است که من از این حادثه هرگز متاسف نیستم، بلکه اگر ده انگشت مرا قطع نمایند بازهم در انتخابات شرکت خواهم کرد. وی در ادامه می افزاید که رئیس جمهور آینده باید بداند که ما درچه شرایطی هستیم. او باید کشور را بسازد و ما نیاز به آرامش داریم. به هر صورت سخن اصلی به قول یکی از نویسندگان این است که شرکت پرشور مردم در انتخابات به خوبی نشان می دهد که مردم افغانستان از آگاهی و شعور سیاسی بالایی برخوردار گردیده اند و مسیر آینده کشور را می توانند به خوبی تشخیص نمایند. مردم نشان دادند که حکومت های استبدادی و تحمیلی هیچگاه نمی توانند افغانستان را از بحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نجات دهند و تنها اراده و تصمیم مردم است که می تواند فضای مساعدی را برای تشکیل حکومت مردمی و دلسوز فراهم سازد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۳ و ساعت 9:51 |

از نهال نورس دموکراسی محافظت نماییم

سرانجام با همه نگرانی‌های موجود، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در کشور، بدون حادثه و رویداد جدی و عمده برگزار گردید. بربنیاد گزارش‌های دریافتی حضور مردم در روز 24 جوزا در پای صندوق‌های رای پیام‌های بسیار روشن و گویایی را برای جهان و بخصوص سیاست مداران کشور اعلام داشت. هرچند تحلیل گران دلایل متعدد احتمالی را برای عدم شرکت مردم در انتخابات بیان می‌داشتند، اما مردم افغانستان با حضور چشم گیر خویش در انتخابات چشم انداز بسیار روشن و امیدبخشی را برای آینده خود ترسیم نمودند. ارائه این چشم انداز از سوی مردم با استقبال گرم جهانیان نیز روبرو گشته است. آنچه مهم به نظر می‌رسد این است که در داخل کشور و از سوی متولیان امور و سیاستگران و حکومتگران این موضوع جدی گرفته شود.

حقیقت و اهمیت حضور مردم در پای صندوق‌های رای هنگامی قابل درک خواهد بود که مردم ما درچه شرایط سخت و نگران کننده بخصوص تهدیدهای جدی که از سوی مخالفین اعلام می‌گردید، از نظرها مخفی نمانده باشد. حضور مردم در دو آزمون بزرگ 16 حمل و 24 جوزای سال جاری قاطع ترین خواست و اراده خود را به نمایش گزارده و به خشونت، ترور، وحشت و هراس افگنی نه محکم گفتند.اظهارات قاطع و صاقانه آن دسته از شهروندانی که انگشتان رنگ شده خود را پس از رای دادن در اثر عمل خیانت کارانه مخالفین مسلح از دست داده اند گویای این واقعیت است.بطور مثال یکی از این شهروندان با قاطعیت بیان داشته است که من از این حادثه هرگز متاسف نیستم، بلکه اگر ده انگشت مرا قطع نمایند بازهم در انتخابات شرکت خواهم کرد. وی در ادامه می افزاید که رئیس جمهور آینده باید بداند که ما درچه شرایطی هستیم. او باید کشور را بسازد و ما نیاز به آرامش داریم. به هر صورت سخن اصلی به قول یکی از نویسندگان این است که شرکت پرشور مردم در انتخابات به خوبی نشان می دهد که مردم افغانستان از آگاهی و شعور سیاسی بالایی برخوردار گردیده اند و مسیر آینده کشور را می توانند به خوبی تشخیص نمایند. مردم نشان دادند که حکومت های استبدادی و تحمیلی هیچگاه نمی توانند افغانستان را از بحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نجات دهند و تنها اراده و تصمیم مردم است که می تواند فضای مساعدی را برای تشکیل حکومت مردمی و دلسوز فراهم سازد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ و ساعت 14:28 |

دوردوم، حماسه مکرر!

بر بنیاد آنچه که کمیسیون مستقل انتخابات در پایان هفته گذشته اعلام داشت نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص ساخته است که در انتخابات شانزدهم حمل سال روان هیچ نامزدی نتوانسته است که پنجاه به علاوه یک درصد آرا را بدست آورد. این کمیسیون بدین لحاظ افزود که انتخابات ریاست‌جمهوری به دور دوم رفته و دور دوم آن به تاریخ ۲۴ جوزا برگزار می‌شود. قانون اساسی نیز چنین حکم می کند در صورتی‌که هیچ یک از نامزدان نتوانند در مرحله نخست پنجاه به علاوه یک درصد آرا را کسب کند، انتخابات با حضور دو نامزدی که بیشترین آرا را بدست آورده‌اند، در دور دوم برگزار می‌شود.

با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری و رفتن آن به دور دوم، عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی دو تن از نامزدان پیشتاز واکنش نشان داده و نتیجه نهایی انتخابات را پذیرفتند. با پذیرش نتیجه نهایی انتخابات از سوی نامزدهای پیش تاز، انتخابات در واقع به تمام معنا به مرحله دوم رفته است. نامزدهای یاد شده هرچند از کارکرد کمیسیون‌های انتخاباتی ابراز نارضایتی کردند، اما اعلام داشتند که برای رفتن به دور دوم آمادگی دارند. در همین‌حال، حامد کرزی رییس‌جمهور کشور نیز، از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری و آمادگی آقایان عبدالله و احمدزی برای رفتن به دور دوم استقبال کرده است. براساس اعلامیه‌ای که توسط ارگ ریاست‌جمهوری منتشر شده، حامد کرزی اعلام آمادگی دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست‌جمهوری برای رفتن به دور دوم را نمایانگر تقویت دموکراسی در کشور توصیف کرده است. در این اعلامیه، رییس‌جمهور از تمام مردم خواسته است که بار دیگر مانند انتخابات شانزدهم حمل، با شور و شوق به پای صندوق‌های رای بروند و اراده ملی خود را تمثیل کنند. او تاکید کرده با اشتراک گسترده مردم در دور دوم، مردم‌سالاری بیشتر تحکیم بخشیده می‌شود. قابل یاد آوری است که برخی از نهادهای بین‌المللی و مقام‌های خارجی نیز از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری استقبال کرده‌اند. از جمله یان کوبیش، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان، طی اعلامیه‌ای می‌گوید که مردم افغانستان حق دارند به انتخابات خود افتخار کنند. زیرا به‌گفته‌ی او، در انتخابات شانزدهم حمل، انتخابات دموکراتیک، بر خشونت غلبه کرد. وی در ادامه افزود‌: افغان‌ها به‌حق می‌توانند به انتخابات‌شان افتخار کنند. در روز انتخابات، زنان و مردان افغان آرزوی خود را برای زیستن در صلح، عدالت، کرامت انسانی و سعادت ابراز کردند. در این روز، انتخاب دموکراتیک بر خشونت و جبر غلبه کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۳ و ساعت 14:25 |

حماسه ملی‌و مسئولیت‌کمیسیون‌های انتخاباتی

برگزاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری و شوراهای ولایتی در تاریخ 16 حمل 1393 پیروزی بزرگی را برای مردم افغانستان و نیروهای امنیتی کشور به ارمغان آورد. حضور پرشور مردم در انتخابات در شرایط دشوار امنیتی و آب و هوا، فراتر از انتظارها بود و بدین جهت، حماسه‏‌ی شگفت‏‌انگیزی را در عرصه‏‌ی سیاسی کشور خلق کرد. انتخابات یادشده هم پاسخی بود به طالبان و طالبانی‏گری و نیروهای هراس‏افگن داخلی که می‏خواهند از طریق زور و خشونت و جنایت خواست‏‌شان را بر مردم تحمیل کنند و هم پیامِ رسایی بود به حکومت و جامعه جهانی که مردم افغانستان از جنگ و خشونت بیزارند و به ارزش‌های دموکراتیک سخت پای‌بند. این انتخابات نشان داد که مردم در برابر آزادی، برابری، عدالت و حقوق شهروندی به هیچ معامله تن نخواهند داد و اگر قرار است صلح در افغانستان بیاید، این صلح تنها در پرتو ارزش‌‏های انسانی و حقوق برابر شهروندی، ارزش و اهمیت پیدا می‏کند و از صلح تحمیلی که تحت عنوان آن ظلم، ستم، نابرابری و بی‏‌عدالتی توجیه گردد، هیچگاه مردم حمایت نخواهند کرد .

با سپری شدن مرحله‏‌ی نخست انتخابات، آنچه به مردم ارتباط داشت با شکوه و حماسه‏‌ی ماندگار و تاریخی به پایان رسید. اکنون همه چشم‌ها به سوی چگونگی کارکرد و عمل کمیسیون‌های انتخاباتی است که چگونه از امانت مردم محافظت و نگهداری می‌کنند.با توجه به تجارب و خاطرات تلخی که از انتخابات‌های پیشین وجود دارد آنچه اکنون مردم را نسبت به صیانت و حفاظت امانت و آرای‏شان نگران ساخته است، چگونگی عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی در مورد شمارش و اعلام دقیق و درست نتایج آرا می‌باشد. انتقال صندوق‌های رای به مرکز، شمارش آرا، بررسی شکایات انتخاباتی، و... مواردی اند که کمیسیون‌های یادشده باید با نهایت دقت انجام دهند. در عین حال نهادهای امنیتی و نظامی نیز باید با تمام سعی همان گونه که در تامین امنیت انتخابات همت گماشتند در حفاظت از صندوق‌ها و انتقال آنان به مرکز نیز باید تلاش نمایند. هرچند مقام‌های یادشده بار بار به مردم اطمینان داده‌‏اند که در انجام مسئولیت و صیانت آرای مردم دقت و کوشش خواهند ورزید، اما متاسفانه فساد سیاسی و وجود برخی تجارب و کاستی‌هایی که از دوره‏‌های گذشته به میراث مانده است، هنوز نگرانی‌های یادشده تا زمان اعلام نتایج وجود دارد. مردم انتظار دارند که کمیسیون‌های انتخاباتی که در این ارتباط مسؤلیت دارند، از آرای مردم به درستی محافظت کرده و آرای صحیح را از آرای تقلبی تفکیک نمایند و اجازه ندهند تا شفافیت و سلامت انتخابات خدشه‌‏دار شود. مرحله‏‌ی شمارش آرا، مرحله‌ی انتقال صندوق‌ها به مرکز و شمارش مجدد، رسیدگی به شکایت‌ها همگی در سلامت انتخابات و نگهداری درست از آرای مردم تأثیر دارند و مهمتر از همه این که این حماسه‏‌ی پرشکوه و اعتبار درخشان داخلی و جهانی را زیر سوال قرار ندهند. بنابراین کمیسیون‌های مربوط وظیفه دارند تا در همه مراحل فوق به درستی عمل کنند و اجازه ندهند که افراد و اشخاص مغرض این حماسه‌‏ی ملی را با برجسته‏‌سازی سطح تقلب کمرنگ سازند. حال تا روزهای آینده باید منتظرماند و دید که این نهادها آیا به صداقت و وفاداری مردم به نظام و به منافع ملی چگونه پاسخ خواهند داد؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۳ و ساعت 10:52 |

مقام‌های ارشد مسئولانه اظهار نظر کنند

هفته‏‌ی گذشته وزیر امور خارجه کشور بار دیگر ضمن اظهار نظری بیان داشت امکان زیاد وجود دارد که سند امنیتی میان کابل و واشنگتن، پیش از تسلیمی قدرت سیاسی به رئیس‌‏جمهور نو در کشور، به امضا برسد. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، ضراراحمد عثمانی که با هم‌تای سویدنی‏‌اش، کارل بیلدت (Carl Bildt) در نشست خبری مشترک در کابل صحبت می‏کرد، درباره موضوع موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا افزود:برگزاری انتخابات ١٦حمل، از جمله شرایط امضا کردن پیمان امنیتی تعیین شده بود، که خوش‌بختانه مردم افغانستان آن را با موفقیت سپری کردند، اما وى در ادامه خاطرنشان ساخت که اگر اين سند، پیش از تسليمى قدرت سياسى امضا نشود، رئیس‏‌جمهور آينده آن ‌را امضا خواهد کرد، زيرا نامزدان انتخابات ریاست‏‌جمهوری تعهد کرده‌‏اند که در صورت پيروزى، این سند را امضا نمایند. وی در ادامه اظهارات خود اظهار امیدواری کرد تا شرایط دیگر این پیمان نیز برآورده شود و در زمان مناسب، این سند به امضا برسد؛ زیرا داشتن پیمان امنیتی با امریکا از خواست‏ه‌ای مردم افغانستان است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۳ و ساعت 10:45 |

ماندلا، سیاستمداری اخلاق محور

درست در نخستین طلیعه‌های روز پنجشنبه گذشته این خبر به نقل از رئیس جمهور افریقای جنوبی بر روی تلکس خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خبری نشر گردید : رهبر جنبش علیه آپارتاید و برنده جایزه صلح نوبل، در سن 95 سالگی، شامگاه پنجشنبه چهاردهم قوس( بوقت محل)، در منزلش در ژوهانسبورگ درگذشت. رئیس جمهور افریقای جنوبی در ادامه افزود: ملت ما بزرگ‌ترین فرزند خود را از دست داده است. مردم ما پدر خود را از دست داده‌اند. تقلای خستگی ناپذیر او برای کسب آزادی احترام جهانیان را برایش به همراه آورد.

نلسون ماندلا اولین رئیس‌جمهور سیاه پوست آفریقای‌جنوبی بود که از سال 1994 به مدت پنج سال این سمت را بر عهده داشت و بسیاری او را پدر آفریقای‌جنوبی می‌دانند.نام اصلی وی "رولی هلاهلا" در یک روستای گمنام و کوچک واقع در تپه‌های شرقی افریقای‌جنوبی به دنیا آمد(1918). سپس توسط معلم مدرسه ای اش، چون در آن دوران، انتخاب نام‌های مسیحی برای دانش‌آموزان‌، به دلیل سهولت تلفظ آنها رایج بود، نام :"نلسون" را برای وی برگزید. ماندلا در جوانی (1944) به دانشگاه "فورت‌هیر" از معدود امکانات موجود برای تحصیل در افریقای سیاه آن زمان، راه یافت، اما بعد به دلیل شرکت در اعتراضات دانشجویی نسبت بوضع موجود از آن اخراج گردید. ماندلا در ادامه حضور در اعتراض‌های عدالت خواهانه به کنگره ملی آفریقا پیوست. این در واقع آغاز تعهد دایمی وی برای شکستن قیدوبندهای تبعیض نژادی در افریقای‌جنوبی بود. در سال 1956وی به همراه 155 فعال سیاسی دیگر به اتهام خیانت علیه دولت به محاکمه کشانده شد که پنج سال به طول انجامید و سرانجامی جز تبرئه نداشت. در سال 1960 پس از اینکه پولیس، تظاهرکنندگان را در شهرک سیاه ‌پوست‌نشین "شارپویل" به گلوله بست، کنگره ملی آفریقا غیرقانونی اعلام شد و در پی انحلال کنگره، ماندلا و دیگر اعضای این سازمان، به‌صورت زیرزمینی به فعالیت‌های خود پرداختند و مبارزه علیه آپارتاید شدت گرفت. ماندلا در این رویکرد تازه به مبارزه به جنگ مسلحانه علیه برتری طلبی نژادی روی‌آورد( 1961)؛ او برای آموزش‌دیدن جنگ‌های چریکی و پارتیزانی به اروپا سفر کرد. ماندلا وقتی به آفریقای‌جنوبی بازگشت (1962)، دستگیر و به جرم "خروج غیرقانونی از کشور"و "تحریک به اعتصاب" به پنج سال زندان محکوم شد، اما دو سال بعد محکومیت او به حبس ابد تبدیل و به زندانی در جزیره " روبن " فرستاده شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۲ و ساعت 9:23 |

 

هفته گذشته رئیس جمهوری اعلام داشت که امریکا سوخت و تدارکات ارتش و پولیس افغانستان را قطع کرده‌است سخنگوی رئیس جمهور در توضیح موضوع گفته است در جلسه شورای امنیت ملی که تحت ریاست رئیس جمهوربرگزار شد، وزرای دفاع و داخله در مورد قطع تیل و اکمالات از سوی ایالات متحده امریکا به اردوی ملی و پولیس ملی که در دو سه مورد در برخی از جزوتام‌های آن‌ها صورت گرفته است، یاد آوری کردند و اظهار داشتند که این عمل خلاف تعهدات قبلی امریکا است. درخبرنامه یادشده آمده است که جلسه شورای امنیت ملی کشور این عمل را وسیله فشار از جانب امریکا قلمداد کرده که می‌خواهد افغانستان با چشم‌پوشی از شرایط خویش، قرارداد امنیتی را با امریکا به امضا برساند. قابل یادآوری است پس از پایان لویه جرگه مشورتی و حمایت این جرگه از امضای قرار داد امنیتی با امریکا، رئیس جمهور شرایط جدیدی را برای امضای این موافقتنامه اعلام کرد و گفت که امضای موافقتنامه را به پس از انتخابات ریاست جمهوری موکول میکند. وی در دیدار با سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا نیز تاکید کرد که تامین صلح و امنیت در افغانستان، آغاز دوباره گفتگوهای صلح با طالبان، آزادی زندانیان طالبان از گوانتانامو و برگزاری انتخابات شفاف از شرایط جدیدش برای امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا می‌باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۲ و ساعت 9:21 |

رهایی ملابرادر و حاشیه نشینی افغانستان

پس از پایان آخرین سفر رئیس جمهور به اسلام آباد هفته گذشته مقام‌های وزارت خارجه کشور درکابل اعلام کردند بنابه درخواست افغانستان ملابرادر و دیگر رهبران طالبان از زندان پاکستان عملی خواهد شد، و تحقق این خواست نشانه ای حمایت حکومت پاکستان از پروسه صلح در افغانستان دانسته می‌شود. بفگته این مقام وزارت خارجه در صورت رهایی ملابرادر وبرخی از دیگر رهبران طالبان از زندان‌های پاکستان، آن کشور یک گام مثبت در پیشرفت پروسه صلح افغانستان برداشته است.وی بیان داشت که تسهیل تماس مستقیم بین رهبران طالب و شورای عالی صلح افغانستان، ایجاد فرصت برای عبور مصوون طالبان به کشورهای سومی یا افغانستان از شرط‌های دیگر حکومت افغانستان شمرده می‌شود که پاکستان باید انجام دهد. علاوه بر حکومت شورای عالی صلح نیز از این اقدام اظهار خوش بینی نموده و بیان داشته است که با رهایی زندانیان طالب صلح در کشور محقق خواهد شد.

البته پیش از این نیز، سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان گفته بود که پاکستان، ملا برادر فرد شماره دوم طالبان را در اواخر ماه جاری آزاد خواهد کرد. وی در این رابطه یاد آورشده بود که رهایی ملابرادر و برخی رهبران طالب از زندان‌های کشورش، از زمره اقدام‌های جدی و عملی پاکستان در روند صلح افغانستان می‌باشد. اما وی افزود که این زندانی طالب پس از رهایی، علی رغم تمایل حکومت افغانستان، به آن دولت سپرده نخواهد شد. گفتنی است که ملاعبدالغنی"برادر" که از او به نام رئیس شورای کویته نیز یاد می‌شود، در سال ۲۰۱۰ در جریان عملیات مشترک نیروهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سی آی ای و نیروهای امنیتی پاکستان در شهر کراچی دستگیر و بازداشت شد. پس از بازداشت وی، برخی رسانه‌های دو کشور بیان داشتند که ملابرادر تمایل به پیوستن در پروسه صلح را داشته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ و ساعت 9:53 |

امنیت و شفافیت انتخابات؛ گام مهم تر

انتخابات آینده ریاست جمهوری از مهم ترین پروسه ملی دانسته می‌شود. بر اساس آخرین دریافت‌ها درمورد برگذار شدن انتخابات آینده ریاست جمهوری، اجماع و اتفاق نظر حداکثری در داخل و خارج کشور بوجود آمده است. جریان‌ها و چهره‌های مطرح و اثرگذار سیاسی بدون کمترین تردید برگزاری انتخابات را مورد تاکید قرارداده و آن را تنها راه چرخش آرام و سالم قدرت خوانده اند. مهم‌تر از همه اینکه این اجماع و اتفاق نظر، تعلیق یا برگزار نشدن انتخابات را به هربهانه‌ای نه تنها نقض آشکار قانون اساسی کشور دانسته اند، بلکه عدم برگزاری انتخابات نقطه پایان بر روند دموکراتیزه شدن و روند تحکیم مردم سالاری در کشور و برگشت دوباره به نقطه بحران و فاجعه یاد نموده اند. بدون شک این موضوع قرین به واقعیت بوده و هرگز در درستی آن تردیدی راه ندارد. برای اجرایی شدن انتخابات آینده، گام‌های اولیه و مقدمات لازم نیز چیده شده است. تصویب قانون انتخابات، تعیین اعضای ارشد کمیسیون انتخابات، ایجاد مراکزثبت نام برای رای دهندگان، و.... از زمره این گام‌ها و اقدام‌ها شمرده می‌شود، هرچند که با اما و اگرهای جدی نیز روبرو می‌باشد. واقعیت اساسی این است که مقایسه وضعیت بحرانی سال‌های گذشته و دست آوردهای یک دهه گذشته و تجارب گرانبهای سیاسی و اجتماعی موجب گردیده است که بدبین ترین افراد و جریان‌های که به افغانستان احساس تعلق دارند این ذهنیت و اراده را تقویت نمایند که برای بهبودی کشور بایستی سالم ترین و گزیده ترین شیوه را باید برگزینند. بنابراین پذیرفتن اصول قانون اساسی که برگزاری انتخابات نیز مشروعیت خود را از آن بدست می‌آورد، محصول و دست آورد این مقایسه می‌باشد. در این میان فقط کسانی با روند دموکراتیک در کشور اظهار مخالفت وکارشکنی دارند که در حقیقت یا آگاهی کافی و دقیق ندارند، یا اینکه ابزار و وسیله بیگانه‌ها شده اند, یا در نهایت اینکه غرض‌های شخصی و ویژه خود را مغایر و در تضاد به منافع کشور و مصالح مردم می‌نگرند.طالبان و گروه‌های تروریستی و آن عده از اشخاصی که هماره د ر پی سنگ اندازی برای برگزاری انتخابات هستند و بهانه‌های واهی را برجسته می‌سازند، در این زمره قرار می‌گیرند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ و ساعت 9:15 |

انتخابات؛ هیچ بدیلی ندارد

انتخابات آینده ریاست جمهوری کشور یکی از مهم ترین پروسه ملی دانسته می‌شود.اما اینک نگرانی‌ها در مورد تحقق این پروسه ملی، هرروز ابعاد پیچیده تر و وسیع تری پیدا می‌نماید. این نگرانی‌ها تا بدانجا اوج و شدت یافته است که برخی احتمال می‌دهند که انتخابات آینده ریاست جمهوری برگزار نخواهد شد. در غیاب آن، ممکن است موضوع به جرگه بزرگ ( بزرگان قبایل) واگذار شود. واقعیت اینست که اتکا به جرگه بزرگ (بزرگان قبایل)، نوعی عقب‌گرد تاریخی و سیاسی و اجتماعی کشور از روند رو برشد فرهنگ سیاسی و مانع مدنی شدن جامعه، و تحکیم بنیادهای قبیله سالاری و موروثی شدن قدرت و در نهایت رجعت به ماقبل تاریخ می‌باشد.

آنانی که تحقق انتخابات آزاد، سالم و شفاف را مغایر خواست‌ها و نیت‌های تمامیت خواهانه و خودکامانه خویش می‌دانند، از هیچ وسیله و بهانه ای برای مخدوش ساختن یا تعلیق و حتا تعطیلی آن فروگذار نمی‌نمایند. تا این لحظه به نظرمی‌رسد که سه شیوه را بهانه ای برای مخدوش ساختن یا به تعطیلی کشاندن انتخابات روی دست گرفته اند. نخست جابجایی مهره‌ها در ستون فقرات حکومت بوسیله نهادهای که بگونه ای مستقیم برچگونگی برگزاری انتخابات ارتباط دارند. نمونه روشن آن انتصاب وزیر جدید داخله می‌باشد.کسی به زعم همه آگاهان سیاسی و کشوری هیچ تجربه ای در زمینه مسایل امنیتی ندارد.افزون بر این گمان‌های منفی قوی درباره وی بخصوص در داشتن رابطه و معامله با کشورهای خارجی وجود دارد. هرچند که موضوع جابجایی‌ها و تغییر و تبدیلی‌ها در هرحکومتی یک امر عادی و طبیعی به نظر می‌رسد؛ ولی در شرایط خاص این تغییرات و تبدیلی‌ها، حتا در دموکراتیک ترین کشورها و حکومت‌ها نیز بحث برانگیز و تردید آفرین می‌باشد. پیش از این نیز شایعات و آوازه ‌ها براین بود که حکومت احتمالا در آستانه نزدیک شدن به انتخابات برای فراهم سازی برنده شدن تیم یا نامزد مورد نظر خود ممکن است سلسله تغییراتی را در ساختارهای امنیتی و اداری بوجود آورد. این موضوع اگر پیش از این بعنوان یک گمانه‌ی نسبتا ضعیف مطرح بود، ولی اینک با ظاهر شدن برخی نشانه‌ها، تبدیل به یک نگرانی جدی و امری نزدیک بوقوع بدل شده است. این جابجایی ها در شرایطی صورت گرفته است که در سیستم اداری و اجرایی کشور، طی سال‌های گذشته، رویه ای وجودداشته، که کمتر از آن استقبال شده است. زیرا باور عمومی براین بوده است تیم حاکم که اغلب بر پایه مصلحت‌های سیاسی و قومی شکل گرفته است، کمتر عناصر و عواملی مانند تخصص، پیشینه کاری و تعهد صادقانه به قانون و مسئولیت‌های قانونی افراد و همچنین کارآمدی راهبردهای آنها در عرصه اجرایی و جابجایی‌ها مد نظر بوده است.چنانچه این گمانه منفی در مورد وزیر جدید داخله وجود دارد. گماشتن فردی که هیچ گونه توانایی و سابقه کار و آگاهی در امور امنیتی و مسایل وزارت داخله ندارد، چرا در چنین شرایط حساس و تعیین کننده و برای ساماندهی کشور برای برگزاری انتخابات تعیین کننده صورت گرفته است؟ افزون براین شنیده ها حاکی از آنست که انتصاب وزیرجدید داخله سرآغاز زنجیره ای برکناری‌ها و انتصاب‌های حکومت خواهد بود! اگر این مسئله را با موضوع سیطره سایه حکومت بر نهادهای انتخاباتی بیافزاییم که تیم حاکم به شدت تلاش دارد، درصورتی دراثر فشار افکار عمومی داخلی و پای فشاری جامعه بین المللی مجبور به برگزاری انتخابات گردد، حداقل از مجاری یاد شده آن را به نفع خود سازماندهی نماید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ و ساعت 9:10 |

چه کسی خبردارد؟

در آستانه سفر رئیس جمهور به پاکستان، چند روزپیش رئیس جمهور در دیدار با اعضای شورای علما بیان داشت که رهبران طالبان “چندروز قبل طالبان برای ما اطلاع داده گفتند که مطلقاً بی‎اختیار هستیم و از انفجارات و قتل‎هایی که صورت می‎گیرد و به نام ما اعلان می‎شود، بی‎خبر می‎باشیم.” در ادامه این اطلاع رسانی سخنگوی وزارت خارجه نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که سران حکومت و شورای عالی صلح کشور، با برخی رهبران عمده گروه طالبان عملاً ارتباط دارند. وی تاکید ورزید که پروسه صلح افغانستان یک پروسه تئوریک نیست، بلکه پروسه عملی است، نمایندگان این پروسه با برخی رهبران عمده طالبان عملا در ارتباط اند. سخنگوی وزارت خارجه با خوش بینی بیان داشت که حکومت افغانستان و شورای عالی صلح تلاش داردند تا دفتر گروه طالبان، برای مذاکره، در افغانستان بازگشایی شود. وی در ادامه تاکید ورزید که رهبران گروه طالبان آمادگی خود را برای یک مذاکره سیاسی با مقام های حکومتی افغانستان گرفته است.

در مقابل این اظهارات رئیس جمهور و مقام‌های کشور طالبان نیز از خود واکنش فوری نشان دادند. در نخستین واکنش سخنگوی طالبان وجود هرنوع رابطه را با حکومت افغانستان رد نموده و آن بی بنیاد خواند. وی اظهارات بیان شده را نشانه "ناآگاهی" و "منطق ضعیف"دانست. در مرحله بعدی سخنگوی طالبان این گفته رئیس جمهور را که چند روز قبل طالبان برای ما اطلاع دادند که ما مطلقا بی اختیار هستیم و از انفجارات و قتل‌هایی که صورت می‌گیرد و بنام ما اعلام می‌گردد بی خبر می‌باشیم؛ رد نموده گفت که این ادعای کرزی “در قیاس به خود” بوده و گرنه یک کودک هم می‎داند که این اظهارات “تبلیغات” بیش نیست. سخنگوی طالبان تاکید کرده است: اگر در مورد حملات مجاهدین شک دارد، از رسانه ‎های آزاد اطلاعات به دست آورد که مسئولیت حملات مجاهدین را چه‎کسی به عهده می‎گیرد و چه‎ کسی جزئیات آنها را ارائه می‎کند. طالبان با تاکید بیان داشتند که ما از تمام حملات انجام شده مطلع هستیم. زیرا خودمان آنرا طراحی و اجرا می کنیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ و ساعت 9:6 |

انتخابات، جرگه بزرگ و بازی قدرت!

بربنیاد آخرین گزارش‌ها رئیس جمهور کشور قانون انتخابات را امضا نمود. این قانون پس ازتلاش چندماهه و پافشاری از سوی احزاب سیاسی و دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد به امضا رسید. گفته می‌شود امضای قانون انتخابات و قانون تشکیلات کمیسیون انتخابات از مهم ترین اقدام‌های اخیر رئیس جمهور بشمار می‌رود که نگرانی‌ها را در مورد برگزاری انتخابات کاهش بخشیده است. بر اساس جدول زمانی که کمیسیون انتخابات اعلام کرده، سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل ۱۳۹۳ (۵ آپریل ۲۰۱۴)برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، اما احزاب سیاسی برنگرانی خود در مورد پیامدهای برگزاری جرگه بزرگ تاکید دارند. احزاب و ائتلاف‌ها و فعالان سیاسی کشور، براین تصوراند که حکومت اخیرا در برخی از ولایات دست به تحرکاتی زده است تا با برگزاری جرگه بزرگ، تداوم غیرقانونی دوره کاری تیم حاکم را فراهم ساخته و بدان مشروعیت بخشد. مخالفین برگزاری جرگه بزرگ تاکید دارند که حکومت تلاش دارد به بهانه رای زنی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا، انتخابات آینده ریاست جمهوری را برای تداوم قدرت خود، باطل گرداند. آنان ضمن رد نمودن جرگه بزرگ، اتخاذ تصمیم در مورد نهایی شدن معاهده‌ها و میثاق‌های بین المللی را از صلاحیت‌های شورای ملی می‌دانند. از جانب دیگر احزاب و فعالان سیاسی، در شرایط کنونی برگزاری جرگه بزرگی را که در قانون اساسی پیش بینی شده است، فاقد مشروعیت می‌دانند. زیرا طبق ماده یک صدودهم قانون اساسی، روسای شوراهای ولسوالی‌ها نیز باید عضو جرگه بزرگ باشند، حال آنکه انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها تاکنون برگزار نشده است. ولی، در مقابل حکومت برای برگزاری جرگه بزرگ تاکید دارد. حکومت هدف از برگزاری جرگه بزرگ را تصمیم گیری در مورد امضای موافقتنامه امنیتی می‌داند. سخنگوی رئیس جمهور کشور در این زمینه بیان داشته است که امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا از موضوعات ملی و سرنوشت ساز کشور بشمار می‌رود و ایجاب می‌کند که جرگه بزرگ در مورد آن تصمیم بگیرد. وی مخالفت‌های صورت گرفته در مورد برگزاری جرگه بزرگ را موجه ندانسته گفته است که برخی‌ها تلاش دارند تا با تخریب نام جرگه بزرگ، موافقتنامه امنیتی با امریکا بدون درنظرداشت خواست مردم و مصلحت کشور با چشمان بسته امضا شود.سخنگوی رئیس جمهوری تاکید کرده است که اتهاماتی مبنی بر تلاش حکومت برای برگزاری جرگه بزرگ به منظور تداوم کار حکومت، شایعه ای بیش نمی‌باشد. بگفته او حکومت مصمم است که انتخابات شفاف و عادلانه‌ و بدون مداخله کشورهای خارجی در زمان معین آن برگزار گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ و ساعت 9:3 |

نوید امضای پیمان امنیتی و خوش بینی‌ها

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده جیمز دابنز، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان پس از بازگشت از پاکستان به افغانستان، در یک نشست خبری گفت که امضای پیمان امنیتی دوجانبه میان افغانستان و امریکا پیش از انتخابات به امضا خواهد رسید و این موضوع بسیار با اهمیت می‌باشد. نماینده ویژه امریکا افزود که گفتگوها برای امضای این سند مهم و حیاتی به‌شکل غیررسمی میان هردو کشور جریان دارد: وی تاکید ورزید که اعلام این خبر هرگز به معنای شتاب داشتن در امضای این سند نیست، بلکه دلیل آن اینست که این موضوع بایستی پیش از انتخابات پیش روی در افغانستان به نتیجه برسد. دابنز تاکید ورزید که در انتخابات افغانستان، ما تنها ناظر خواهیم بود، اما انتخابات شامل برنامه‌های می‌شود.، به همین منظور کار پیمان امنیتی که مورد حمایت مردم افغانستان هم قرار دارد، باید به‌زودی تمام شود.

نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان در این نشست خبری در مورد چگونگی روند امضای پیمان امنیتی دو کشور گفت چند موضوع کوچک وجود دارد که روی آن تفاهم صورت نگرفته است. امیدوار هستیم که به زودترین فرصت به امضا برسد، دابنز، مواردی را که روی آن توافق صورت نگرفته است چنین برشمرد: "اطمینانی که دولت افغانستان در مورد نیرو‌ی امنیتی از امریکا طلب می‌کند، مقدار کمک‌های امریکا برای قوای امنیتی افغانستان و چند مساله کوچک دیگر.» وی در مورد ادامه کمک‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان اظهارداشت که نه تنها امریکا، بل تمام اعضای ناتو به ادامه کمک‌های‌شان برای نیروهای امنیتی افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی متعهد هستند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 8:41 |

مردم  و جهانیان، منتظر انتخابات شفاف در کشور

پس از تعیین کمیته گزینیش و ارائه اسامی 27 نفره برای انتخاب اعضای ارشد کمیسیون مستقل انتخابات برای رئیس جمهور از طرف کمیته گزینیش، سرانجام رئیس جمهور لیست 9 نفره اشخاص مورد نظر خود را جهت عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد. رئیس‌جمهور ادعا کرده است در ترکیب سالم و کارآمد بودن کمیسیون انتخابات تمامی ملاحظات لازم از جمله شایستگی و ترکیب قومی را در گزینش افراد مدنظر قرار داده است.

پس از اعلام لیست 9 نفره اعضای ارشد کمیسیون مستقل انتخابات، واکنش‌های مختلفی در محافل سیاسی کشور ایجاد گردید. برخی از جریان‌های سیاسی و نیز تحلیل‌گران با نگاه منتقدانه نسبت به اعلام اسامی اشخاص یادشده اظهار داشتند که حکومت در تهیه فهرست پیشنهادی بیست وهفت نفری از سوی کمیته گزینش نقش برجسته داشته است. برخی از رسانه‌های کشور در واکنش به اعلام اسامی کمشنران کمیسیون انتخابات به صراحت ابراز داشتند، بسیاری‌ها فکر می‌کردند که ایجاد کمیته گزینش، راه را برای ورود آدم‌های شایسته، با تجربه و متخصص در کمیسیون مستقل انتخابات باز خواهد کرد. اما فهرستی که از سوی کمیته گزینش بیرون شد، همه امیدها را به یاس بدل کرد. اعضای کمیته گزینش نتوانستند به دور از وابستگی‌های سیاسی، تنظیمی، قومی و شخصی، فهرستی از آدم‌های شایسته و دارای تجربه، تخصص و تعهد را برای رییس‌جمهور کرزی بفرستند. منتقدین بر اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات بر این گمان اند که معرفی افراد جدید اغلب بر بنیاد وابستگی‌های شخصی، قومی و گروهی و مصلحت‌های سیاسی محدودنگرانه بوده است. بنابر این، ملاحظات کلان ملی در گزینیش و تعیین افراد یادشده کمترین دخالت و اثر را داشته است. بدبینی دیگری که از سوی منتقدین نسبت به اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد این است که آنان مدعی اند این افراد فاقد تجربه و صلاحیت لازم در مورد چنین امر مهمی می‌باشند. منتقدین بدین تصوراند که  مدیران ارشد جدید کمیسیون مستقل انتخابات، افراد شناخته‌شده و با تجربه و قابل اعتماد نیستند. زیرا هیج کدام آنان تجربه درخشان انتخاباتی و تخصص لازم را در امر برگزاری انتخابات ندارند. نکته دیگری که آنان برشمار انتقادهای شان می افزایند این است که حتا در مورد تعهدشان به انتخابات و دموکراسی نیز سوال‌ و تردیدهای جدی وجود دارد. زیرا از یک سوی سوابق سیاسی و کاری شان معلوم نیست، و از جانب دیگر هریک از آنان دارای علایق و گرایش‌های سیاسی خاص و وابستگی‌های گروهی و شخصی نسبت به افراد و مقام‌های ذی نفوذ در قدرت سیاسی می‌باشند. چنانچه برخی از تحلیلگران در این مورد اصرار دارند که وابستگی‌های خانوادگی و سازمانی این افراد به وزیران و سیاست‌مداران درون حکومت کاملا روشن بوده و در این باره به مواردی نیز اشاره دارند. در مجموع بسیاری از منتقدان سیاسی و تحلیلگران و فعالان سیاسی باورمندی به شایستگی و تخصص لازم برای مدیریت امری مهم ملی یعنی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی مشکل دانسته و از حفظ استقلال عملکرد کمیسیون انتخابات اظهار نگرانی می‌نمایند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 8:37 |

کمیسیون انتخابات درآزمون دیگر

سرانجام با ارائه لیست 27 نفره برای انتخاب اعضای ارشد کمیسیون مستقل انتخابات، از سوی کمیته گزینش به رئیس جمهور اعضای ارشد کمیسیون انتخابات اعلام گردید. رئیس‌جمهور ادعا کرده است در اعلام اسامی یاد شده ملاحظاتی چون شایستگی و ترکیب قومی مورد توجه قرار گرفته است.

هر چند که گنجانیدن کمیته گزینش در ساختار تشکیل کمیسیون انتخابات برای اعضای ارشد آن یک گام مثبت تلقی گردیده و اندکی این نهاد را از اعمال نفوذ رئیس قوه مجریه دور ساخته است؛ اما پس از اعلام لیست 9 نفره اعضای ارشد کمیسیون مستقل انتخابات، واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان وجریان‌های سیاسی و نهادهای مدنی کشور نشان داده شد. برخی از آنان با نگاه منتقدانه نسبت به اعلام اسامی اشخاص یادشده اظهار داشتند که حکومت در تهیه فهرست پیشنهادی بیست وهفت نفری از سوی کمیته گزینش نقش برجسته داشته است. به معنای دیگر زمینه تعیین اعضای جدید بگونه ای سازماندهی شده بود. در انتقادهای صورت گرفته نسبت به تعیین اعضای جدید کمیسیون انتخابات بر چند مورد مشخص انگشت نهاده شده است. نخست این‌که برخی از فعالان مدنی روند تصمیم گیری کمیته گزینیش را از لحاظ قانونی زیر سوال برده و تصمیم آنان را درمعرفی اعضای ارشد کمیسیون انتخابات غیرقانونی دانسته اند. کمیته مشترک کاری نهادهای جامعه مدنی طی یگ نشست خبری، با نشر اعلامیه‌ای عملکرد اداره امور را مبنی بر راه ندادن نماینده جامعه مدنی در کمتیه گزینش،‌ برخورد غیرقانونی دانسته‌اند. این کمیته می‌گوید، عضویت یک نماینده جامعه مدنی در کمیته گزینش براساس ماده هشتم قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات، پیش‌بینی شده است،‌ اما کمیته گزینش بدون حضور نماینده جامعه مدنی نامزدان کمیسیون مستقل انتخابات را به ریاست‌جمهوری معرفی کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 8:28 |

 

 ضعف حکومتداری وظهور ملوک الطوایفی

چندی پیش رییس جمهور در یک نشست مشترک خبری با صدراعظم انگلستان در کابل اظهار داشت برخی از کشورها در تلاش اند تا در افغانستان یک نظام ملوک الطوایفی ایجاد نمایند. این گفته رئیس جمهور هر چند برای اشاره به آدرس‌هایی بیان شده است که بیرون از مرزهای کشور قرار دارند و در پی تحرک‌های سیاسی جهت رهبری گفتگوی سیاسی با مخالفان بوده و نیز اشاره به آدرس کشورهایی گفته شده است که از مخالفان نظام سیاسی حمایت می‌نمایند.

اما واقعیت این است که افغانستان، نه تنها در دوران بحران و جنگ‌های تنظیمی و حاکمیت سیاه طالبان دچار تشتت سیاسی و اجتماعی بوده و از داشتن یک حاکمیت مرکزی قوی و قابل قبول محروم بوده است، بلکه متاسفانه در طی سال‌های اخیر نیز بگونه ای اغلب نامحسوس و اعلام نشده شاهد فرمانروایی‌های خودسر و گریز از مرکز به شکل ملوک الطوایفی بوده است. ضعف اداره و عدم کنترل حاکمیت مرکزی بر بسیاری از مناطق کشور و اداره‌های محلی از ویژگی‌های منفی کاملا آشکار حکومت برسرکار افغانستان بشمار می‌آید. اگر اشاره و توجهی بسیار گذرا و سریع به چگونگی روند اداره کشور و گماشتن افراد به مناصب حکومتی و نیز ادامه تقرر و جابجایی افراد و عناصر معلوم الحال بر بخش‌های از کشور و ادارات دولتی که کاملا مغایر با قانون و فاقد توجیه ارائه خدمات و عاری از توانایی مدیریتی و کفایت لازم می‌باشند، نیز عدم پیگیری و چشم پوشی از قانون شکنی‌ها و فقدان شفافیت در امر پاسخ دهی نسبت به چگونگی انجام وظایف و زیرپای نهادن صلاحیت‌ها، هم چنین خودسری و برخوردهای مبتنی بر منافع محدود قومی یا منطقه ای و گروهی سبب گردیده است که به مرور زمان اتوریته حکومت مرکزی در افکار عمومی سقوط نماید و زمینه برای نادیده انگاشتن حاکمیت مرکزی و بی توجهی به مراکز قانونی گسترش یافته و علنی تر گردد. در شرایط کنونی ما شاهدیم که عناصر وابسته و ظاهرا گماشته شده از سوی حکومت مرکزی بر طبق صلاح دید شخصی و بصورت کاملا غیرقانونی در عرصه‌های مختلف اعمال نفوذ می‌نمایند. همین طور مخالفین مسلح نیز از این فرصت استفاده نموده و گماشته‌های محلی تعیین نموده و در موازی با حکومت مرکزی آنان نیز برای خود ساختارهای اداری محلی ایجاد نموده اند. بسا در بسیاری موارد گماشته‌های مخالفین بیش از گماشتگان حکومت مرکزی در اجراآت مورد وثوق مردم قرار گرفته اند. بطور نمونه در پایتخت کشور وزارت داخله بارها سعی نموده است در زمینه‌های مختلف اجراآت داشته باشد، اما هرگز قادر نگردیده است که از نفوذ و مخالفت افراد صاحب نفوذ و قانون شکن جلوگیری بعمل آورد، نمونه کوچک آن ناکامی وزارت داخله استفاده از موترهای شیشه سیاه می‌باشد. همینگونه در برخی ولایات بعضی از والی‌ها و ولسوال‌ها با مشوره طالبان و مخالفین مسلح به عزل و نصب مقام‌های محلی و اداره منطقه مبادرت می‌ورزند، در مواردی دیگر افراد زورمند و وابسته به گروه‌های مسلح بطور خود سرانه و در برابر چشم قوماندان های امنیه حکومت، نقض امنیت نموده و موجب سلب آرامش و ایجاد نگرانی در جامعه می‌گردند؛ در برخی موارد دیگر ریش سفیدان و یا کسانی که خود را ملا می‌تراشند قوانین رسمی کشور را کنار گذاشته و خود به اجرای مقرراتی می‌پردازند که بعنوان عرف محلی یادشده و یا در ظاهر از آن بنام قانون شریعت یاد می شود؛ و...


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 11:22 |

موافقتنامه امنیتی، برگ بازی با سرنوشت مردم

بربنیاد گزارش‌های نشر شده در هفته گذشته جنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا در سفری به کابل، گفته است که سرنوشت توافقنامه امنیتی بین افغانستان و امریکا باید تا اکتوبر آینده مشخص شود. وی بدنبال گفتگو با رئیس جمهور کشور در گفتگویی با خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل تاکید کرد:"از نظر نظامی، مایلم از حالا تا ماه اکتوبر، در چارچوب توافق‌نامه امنیتی دو جانبه، شناختی روشن‎تر از آینده داشته باشم."

 وی در ادامه افزوده است: "چرا می‌گویم تا اکتوبر؟ زیرا ما می‌خواهیم تا اکتوبر سال ٢٠١۴ یعنی تقریبا نود روز قبل از انقضای ماموریت فعلی ناتو و آغاز مرحله‎ای که ناتو آن را “حمایت قاطع” می‎نامد، چارچوبی پایدار در اختیار داشته باشیم."

در مقابل، اما در اطلاعیه‌‎ای که از طرف دفتر ریاست جموری منتشر شد، آمده است که رییس جمهور در این دیدار از آمادگی مشروط خود برای امضای این توافق‌نامه سخن گفته است. گفته می‌شود که تامین صلح و امنیت، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان از جمله شروط تعیین شده می باشد. پیش از این برخی رسانه‌های امریکایی گزارش داده بودند که اگر توافقنامه دوجانبه امنیتی بین کابل و واشنگتن به امضا نرسد، مقام‌های امریکایی در باره خروج کامل نیروهای خود از افغانستان روی "گزینه صفر" فکر خواهند کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 11:15 |

 

گزینه صفر یا شمارش معکوس

اين روزها گمانه زني‌هاي بسياري درباره آينده کشور مطرح مي‌باشد. از چگونگی روند گفتگو با مخالفین و گشایش دفتر قطر تا برگزاری انتخابات و از همه مهم تر خروج نیروهای خارجی از کشور در سال 2014. گزینه "صفر" بعنوان محور گمانه زنی‌ها پیرامون آینده کشور قرار گرفته است. بر اساس ادعای مقامات امریکایی، طبق طرح "صفر" امریکا تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد نمود و هیچ نیرویی در کشور نخواهد داشت.

چندی پیش روزنامه نیویارک تایمز به نقل از مقامات امریکایی و اروپایی گزارش داد که بارک اوباما، رئیس جمهور امریکا به دلیل مناقشات و کشمکش‌هایش با حامد کرزی، همتای افغان خود به شدت مایوس شده است. روابط این دو کشور پس از اقدام ماه گذشته امریکا برای برقراری مذاکرات صلح با طالبان خدشه‌دار شده و با مشکل جدیدی مواجه شده است. روزنامه یاد شده تصریح نموده است که آخرین گفتگوی دو رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس با هدف کاهش تنش‌ها بدون نتیجه پایان یافت. روزنامه نیویورک تایمز افزوده است که رئیس جمهور افغانستان، امریکا را به تلاش برای برقراری صلح به صورت جداگانه‌ای با طالبان و حامیان پاکستانی‌ آنان متهم نموده است. حامدکرزی در صحبت هایش با اوباما، از امریکا به این دلیل که جانب دشمنان افغانستان را گرفته است، به شدت انتقاد کرده و اظهار نارضایتی نمود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 11:11 |

حاکمیت دوگانه

هفته گذشته برخی از رسانه‌های کشور به نقل از والی بدخشان گزارش دادند که وی طی اظهاراتی اعتراف داشته است که از آغازین روزهای کاری‌اش در این ولایت، به خواست‌های طالبان در عزل و نصب مسوولان محلی این ولایت عمل کرده است. وی در توجیه این عمل خویش گفته است که او به امیدی این‌که در رفتار طالبان تغییری بیاید، به خواست آنان برخی از مقام‌های محلی را عزل و نصف کرده است، اما با آن‌هم در سیاست طالبان کدام تغییری رونما نشده است.

 والی بدخشان در نشستی با بزرگان، متنفذان و فعالان نهادهای مدنی، ضمن آشکار ساختن چگونگی برخی رویدادهای آن ولایت، بطور مشخص اذعان داشت: "طالبان وردوج در ابتدا از ما تقاضای تبدیلی ولسوال و فرمانده پولیس این ولسوالی را داشتند که ما به خواست آنان پاسخ مثبت دادیم و این کار را انجام دادیم، اما آنان نه تنها به تعهدشان وفا نکردند و از جنگ خودداری نکردند، بلکه به تقویه جبهه جنگی‌شان افزودند."


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 11:7 |

قانون انتخابات وچالش‌های پیش روی آن

براساس گزارش‌های نشر شده در هفته گذشته "قانون انتخابات" و " قانون تشکیل و تعیین صلاحیت های کمیسیون انتخاباتی" پس از بحث و بررسی‌های طولانی و جنجالی به تصویب مجلس نمایندگان رسیده و برای نهایی و نافذ شدن آن، برای توشیح به ریاست جمهوری فرستاده شده است.

اعطای امتیازهای ویژه برای زنان در انتخابات شوراهای ولایتی، ولسوالی و قریه، مراکز رای دهی کوچی‌ها و افزودن یک چوکی نمایندگی برای اقلیت اهل هنود، از جمله موارد عمده‌یی بود که با وجود تصویب آن از سوی ولسی جرگه، با مخالفت مشرانوجرگه مواجه شده بود و بحث‌های دامنه دار و جنجالی را موجب گردید. طولانی شدن تصویب "قانون انتخابات" سبب گردید که همراه با سردرگمی‌های سیاسی در کشور، موضوع برگزاری انتخابات آینده هم چنان در ابهام باقی بماند. حال که این قانون به تصویب مجلس نمایندگان و مجلس اعیان کشور رسیده و برای توشیح روی میز رئیس جمهور قرار گرفته است، هرچند روند رفتن بسوی برگزاری انتخابات مساعدتر به نظر می‌رسد، با آن هم گفته‌هایی در این باره وجود دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 11:3 |

افغانستان و فساد مهارناپذیر!

در هفته گذشته مارک باودن، معاون هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در کابل در یک نشست مشترک با شماری از مقام‌های عالی‌رتبه دولتی، از نگرانی سازمان ملل متحد در قبال وضعیت حقوق بشر و فساد اداری در کشور سخن گفت. وی در این نشست مشترک ابراز داشت: هرچند حکومت افغانستان در کنفرانس‌های بین‌المللی مبارزه قاطعانه علیه فساد را وعده داده است، اما از قرار معلوم تا حال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این راستا صورت نگرفته است.

باودن در ادامه افزود::جامعه جهانی در رابطه با فساد اداری در افغانستان بسیار نگران است و به این نظر است که در این مورد توجه بیشتر باید صورت گیرد. این یکی از موضوعاتی است که در رابطه با ایجاد یک فضای اعتماد با جامعه بین‌المللی روی آن تاکید شده است. مبارزه با فساد ادارای یک روند خاص دارد که نظارت بر آن نیز جزو آن است." قابل یادآوری است که افغانستان در سطح جهانی، پس از سومالیا، دومین کشور با بیشترین فساد اداری و مالی شمرده می‌شود. حکومت، اما همواره در واکنش به این اظهارات مقام‌های بین المللی، خود آن نهادهای بین‌المللی را مسول بخش گسترده فساد در کشور می‌خواند که برای پیشبرد پروژه‌ها، با نهادهای مختلف قرارداد می‌کنند و پول هنگفتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. اما کارشناسان و آگاهان امور در داخل و خارج کشور براین موضوع اتفاق نظردارند که فساد اداری در افغانستان اکنون به پدیده‌ای بدل شده است که مبارزه با آن کار آسانی نیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 3:22 |

رمضان، ماه رحمت یا جولانگاه خشونت

در متون و روایت‌های دینی ماه رمضان، ماه مبارک همراه با فضیلت انسانی و رحمت الهی توصیف شده است. البته بر اساس آموزه‌های دینی چنین نیز باید باشد. اما در چنین شرایطی که مسلمانان جهان به استقبال رمضان رفته و عزم آن دارند تا در فرصت پیش آمده با انجام فرایض دینی، فضیلت و کرامت انسانی را احیاء، کدورت‌ها و خشونت‌ها را از خود دور نموده و با توسل به رحمت الهی، انس و الفت و مهربانی را تقویت بخشند؛ گروه طالبان به رسانه‌ها اعلام داشته است که جنگجویان این گروه جنگ را در ماه رمضان توقف نداده و بلکه تاکید برآن دارد که جنگ برای آنان در ماه رمضان ثواب دارد. سخنگوی طالبان در تماس با رسانه‌ها گفته است: "رمضان برای آن‌ها ارزش مذهبی زيادی داشته و ثواب جهاد در اين ماه نسبت به دیگر ماه‌های سال، به مراتب بيشتر است." وی خبرهای نشرشده مبنی بر توقف جنگ از سوی طالبان در این ماه را کار استخبارات منطقه خوانده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه پنجم مرداد ۱۳۹۲ و ساعت 3:19 |

انتخابات، تنها گزینه عبور از بن بست

در روزهای اخیر موضوع گفتگو با مخالفان و یافتن راه حل سیاسی برای وضعیت آشفته کنونی کشور از سوی مراجع داخلی و خارجی به شدت داغ گردیده است. گشوده شدن دفتر سیاسی برای طالبان در قطر، گفتگوهای تلفنی نوازشریف با رئیس جمهور، ورود غیرمنتظره کامرون به کابل و دیدار با رئیس جمهور، ادامه اعلام موضع گیری های سیاسی در کابل و اسلام آباد، اظهارنظر معاون سازمان ملل برعلاوه آن ادامه و شدت خشونت ها در کشور از سوی مخالفین همه حکایت از آن دارد که روندسیاسی کشور سیری بس شتابان و نامشخصی را درپیش گرفته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در سه شنبه هجدهم تیر ۱۳۹۲ و ساعت 11:40 |

تلاش اسلام آباد برای عدم حضور هند در نشست قطر

گشایش دفتر سیاسی برای طالبان درقطرنه تنها میان افغانستان و متحدین آن یعنی ایالات متحده و غرب شکر رنجی را فراهم آورد، بلکه در سطح داخلی و منطقه نیز موجب واکنش هایی گردید. به دنبال گشایش دفترسیاسی برای طالبان در قطر، هند بعنوان یکی از کشورهای همسایه و دارای اعتبار جهانی و منطقه ای و نیز دارای نفوذ، خواهان شرکت در این مذاکرات گردید. بعد از سفر اخیر بعضی از مقام های امریکایی به آن کشور، هندی ها خواهان آن گردیدند که زمینه شرکت نمایندگان هند در مذاکرات قطر فراهم گردد. هند ی ها در این رابط سعی کردند تا مقام های امریکایی را قانع سازند که این کشور نقش زیادی در پیشرفت اقتصادی و بازسازی افغانستان دارد ؛ بدین جهت باید یکی از طرف‌های مذاکره باشد و در توافق های صورت گرفته با طالبان حضور داشته باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در سه شنبه هجدهم تیر ۱۳۹۲ و ساعت 11:16 |

پول‌های سیاه؛

خانه از پای بست ویران است!

برای چندمین بار گزارش‌های در رسانه‌های خارجی به نشر رسیده است که دفتر ریاست جمهوری افغانستان، پول‌های هنگفتی را از سازمان‌های استخباراتی امریکا و بریتانیا در طی ده سال گذشته دریافت داشته است. هرچند افغانستان در ده سال گذشته به دلیل شرایط ناگوار اقتصادی و نوپای بودن نظام سیاسی بر کمک‌های کشورهای خارجی و موسسات بین المللی متکی بوده است. اما این حمایت‌های اقتصادی و مالی کشورها و موسسه‌های خارجی کم از کم در شفافیت نسبی قرار داشته و از لحاظ قانونی توجیه پذیر به نظر می‌رسد.

آنچه سبب گردیده است که دریافت پول‌های بی‌شمار از سوی دفتر ریاست جمهوری بحث‌ها و واکنش‌های جدی را برانگیزد این است که درباره پول‌های دریافت شده هیچگونه شفافیت و توجیه قانونی وجود ندارد. بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز؛ ده‎ها میلیون دالر طی مدت‌های طولانی به‌صورت غیرقانونی، در بکس‌های دستی توسط ماموران سی آی ا جابجاگردیده و به دفتر آقای کرزی داده شده است. نکته پرسش برانگیز اینست که گزارش‌های یاد شده تاکید دارد که این پول‌ها در هیچ دفتری، حتا به دفتر خود رییس جمهور کرزی نیز ثبت نگردیده است.

در واکنش به چنین گزارش‌هایی رییس جمهور درجریان سفرش به فنلند به گرفتن پول نقد اعتراف نموده، گفت، از مدت ده سال به این‌سو، این پول‌ها به شورای امنیت ملی افغانستان تسلیم داده شده است. این در حالی است که دادفراسپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهور از موضوع کاملا اظهار بی خبری نموده است. چنین اظهارات ضدونقیض موضوع را بیش از پیش مبهم و پرسش برانگیز ساخته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ و ساعت 9:19 |

اگرخارجی ها نمی بودند؟

موضوع "فرافکنی" دراصل مبحثی است که در روان‌شناسی کاربرد یافته است. گفته می شود برای بار نخست زیگموند فروید آن را مطرح نمود. فرافکنی یعنی نسبت دادن ناآگاهانه اعمال، عیب‌ها و امیال ناپسند خود به دیگران که در واقع ساز و کاری دفاعی به شمار می‌آید. به معنای دیگر فرافکنی به فرایند یا روشی اشاره دارد که افراد به مدد آن، ایده‌ها، تصویرها و امیال خود را بر محیط بیرونی‌شان تحمیل می‌کنند. همانطور که بیان شد اصطلاح فرافکنی بیشتر در مباحث روانشناسی و روان‌کاوی کاربرد دارد؛ فرد از طریق " فرافکنی " می‌کوشد تا تمایلات نامناسب و ناپسند خویش را به دیگران نسبت دهد و در نتیجه خود را عاری از هرگونه عیب و نقص بداند و خود را از احساس گناه و خطا و لغزش برهاند. فرافکنی، با برجسته کردن و اغراق آمیز کردن صفات شخصیتی منفی در دیگران، سعی دارد از اضطراب خود بکاهد.

در ادبیات ما نیز درباره "فرافکنی" چنین آورده شده است:"کافر همه را به کیش خود پندارد." در یک مثال ساده دانشجویی که در امتحان ناکام می‌شود، می‌گوید که استاد امتحان گیرنده سخت گیر بوده یا روش امتحان او ضعیف بوده است. در مثال دیگر ممکن است فردی از دوست خود عصبانی باشد، در همان حال همین فرد به دوستش بگوید که چرا از دست من عصبانی هستی؟ درحالی که خود وی عصبانی بوده و عصبانیت خود را به دوستش نسبت می‌دهد. در بررسی این موضوع از سوی دیگر می‌توان گفت معمولا رنجش ما از دیگران به سبب جنبه های حل نشده در درون خودما است. بنابر این، بیشتر اوقات مطالبی را که به عنوان قضاوت یا راهنمایی به دیگران می‌گوئیم، در واقع به "خود" می‌گوییم. مانقطه ضعف های خود را به دیگران نسبت می‌دهیم و مطالبی را به دیگران می‌گوییم که در درون خود ماست. هنگامی که در باره دیگران پیش داوری می‌کنیم، در حقیقت در باره خود پیش داوری کرده ایم. به علاوه، در بسیاری از موارد توصیه‌هایی که به دیگران می‌کنیم نشانه این است که خودما به آن توصیه‌ها نیاز داریم و بخشی از درون ما تشنه این توصیه‌هاست و آن را می‌طلبد .خصلت‌های فرافکنی شده به دیگران خصلت‌هایی است که در سایه ما به سر می‌برند و سایه آن بخشی از روان است که در اعماق خودآگاهی یا بین آگاهی و ناخودآگاهی قرار دارد. تا هنگامی که وجود برخی جنبه‌ها را در خود انکار می‌نماییم، افسانه فرافکنی ادامه خواهد داشت. همین طور هنگامی که کسی را تحسین می‌کنید، در واقع این فرصت را پیدا می‌کنید که یکی از جنبه‌های خود و او را پیدا کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ و ساعت 9:10 |

هفت و هشت ثور، نیازمند نقد

روزهای هفت و هشت ثور، در تاریخ افغانستان از ماندگارترین روزهای آن بشمار می‌آید. روزهای که با آرمان‌ها، شعارها، اهداف و عمل‌های نه تنها متفاوت، بلکه متضاد نقش و اثرگذاری خود را در بستر زندگی ا جتماعی و تاریخی مردم ما برجای گذاردند. هفت و هشت ثور هرکدام شان، قطع نظر از داوري‌هاي ارزش محور و موضع گیری‌های معمول، سرآغازي دوره‌های پرالتهاب و پرماجرای در تاریخ کشور گردید که نه تنها سابقه نداشت، بل هرگز تصور آن نیز خطور نمی نمود. هفت ثور، باداعیه‌ تغییر بنیادی در ساختار سیاسی و طبقاتی کشور و پایان بخشیدن به ناعدالتی‌های اجتماعی و سیاسی شکل گرفت؛ اما شعار وراهی را که، شاید بنابرمقتضیات آن دوره برگزیده بود، سخت قهرآمیز و انقلابی بود: "این ملک، یک انقلاب می‌خواهد و بس/ خونریزی بی‌حساب می‌خواهد و بس/امروز دگر درخت آزادی ما/ از خون من و تو آب می‌خواهد و بس"اینگونه آنچه انقلاب ظفرنمون هفت ثور نامیده می‌شد با عبور از کوران خشم انقلابی و دریای طوفانی خون، به پيروزي نشست، و پيامدهاي خونين را نيز درپی‌آرود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ و ساعت 9:3 |

مشق دموکراسی با ملاعمر!

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده حامد کرزی، رئیس جمهوری کشور در گفت‌وگویی با روزنامه آلمانی( زوددویچه تسایتونگ ) گفته است که ملا محمد عمر، رهبر طالبان نیز می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کشور خود را نامزد کند. بگفته رئیس جمهور ملاعمر با شرکت در انتخابات باید به مردم افغانستان این فرصت را بدهد که به او رای بدهند یا او را رد کنند. وی در ادامه افزوده است:"قانون اساسی افغانستان مربوط به همه شهروندان این کشور است و طالبان نیز می‌توانند از آن سود ببرند."

حکومت برای وادارکردن مخالفان مسلح، بخصوص گروه طالبان کوشش‌های فراوانی را بکار برده و انعطاف پذیری‌های زیادی را از خود نشان داده است. اظهارات اخیر رئیس جمهور یکی از آخرین گفته‌های او برای کشاندن طالبان به میز گفت وگو و مصالحه می‌باشد. اما تاکنون همه این کوشش‌ها و برنامه‌های که برای به مذاکره کشاندن طالبان بکار بسته شده است نتیجه ای دربر نداشته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۲ و ساعت 13:29 |

از تاسیسات زیربنایی کشور حفاظت گردد

هفته گذشته اعلام گردید که نیروهای امنیتی کشور یک محموله 1300 کیلوگرمی مواد انفجاری که برای تخریب بند سلما وارد هرات شده بود از سوی کارمندان ریاست امنیت ملی و سربازان اردوی ملی کشف و ضبط گردید. در این راستا یکی از منابع امنیتی در ولایت هرات گفت مهمات کشف شده قابلیت تخریبی بالایی را داشته و اگر این مواد انفجاری به ولسوالی چشت هرات منتقل می‌شد بند سلمای هرات نابود می‌گردید.

در ادامه تحقیقات توسط نیروهای امنیتی کشور، روشن گردیده است که طراح انفجار بند سلما شورای کویته در پاکستان می باشد. خنثی سازی این عملیات و سایر عملیات های تخریبی که بوسیله طالبان و دشمنان صلح و آبادی کشور بوسیله نیروهای امنیتی کشور قابل قدر می باشد. اما از جانب دیگر کشف چنین توطئه های مخرب و ویرانگر نشان دهنده این موضوع نیز می تواند باشد که دشمنان صلح و آبادی افغانستان بیش از گذشته در تلاش آن هستند که زمینه‎ها و فرصت‌های لازم برای بازسازی کشور فراهم نگردیده و بسا برخی از آثار و زیربناهای اقتصادی و فرهنگی کشور که تا هنوز از گزند وقایع و رویدادها محفوظ مانده اند، نابود سازند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۲ و ساعت 13:25 |

روند صلح در قطر

رییس جمهور کرزی چند روز پیش برای گفتگو در مورد چگونگي گشایش دفتر طالبان در قطر به آن كشور سفر نمود. بگفته‌ی سخنگوی رییس جمهور در این سفر روی گشایش دفتر برای طالبان در دوحه و روابط افغانستان و قطر با مقام‌های این کشور گفتگو خواهدکرد. وی هم چنین افزود که طالبان آماده‏ی مذاکره با دولت شده‌ و باید دفتر سیاسی آن‌ها در قطر ایجاد گردد. حدود دو ماه پیش در نشست سه جانبه، افغانستان، پاکستان و بریتانیا در شهر لندن به ایجاد دفتر طالبان در قطر توافق صورت گرفت. این رویدادها درحالی گزارش می‌شود که مقام‌های شورای عالی صلح، یکی از مهم ترین نهادهای که بخواست رئیس جمهور روند صلح را در کشور به پیش می‌برد اعلام داشته اند که تا کنون پیام طالبان را در این مورد (پذیرش مذاکره درباره صلح) دریافت نکرده اند.بگفته مقام‌های شورای عالی صلح در صورت عدم آمادگی طالبان برای گفتگو ایجاد دفتر سیاسی در قطر برای آنان قابل دفاع نبوده و غیرقابل توجیه می‌باشد. چنانچه مشاور روابط بین‏المللی شورای عالی صلح در این باره به روشنی اظهار می‏دارد:"اگر رهبری طالبان و دیگر گروه‌های مخالف مسلح رسما برای مذاکره با شورای عالی صلح آمادگی خود را اعلام نمایند، ایجاد دفتر سیاسی برای آنان ‏جهت پیش‏برد گفتگوها یک ضرورت قطعی است، درغیر آن باز  شدن دفتر قطر قابل دفاع نمی‏باشد.»


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۲ و ساعت 8:11 |

چرا این همه بی قراری؟

رئیس جمهور در آخرین سخنرانی‌اش در سفری از پیش اعلام نشده به ولایت هلمند با بیان اینکه نیروهای خارجی در افغانستان صادقانه علیه تروریزم مبارزه نمی‌کنند، گفت: امریکا در افغانستان و به خصوص هلمند بر سر منابع زیر زمینی می‌جنگند. حامدکرزی تاکید ورزید که امریکایی‌ها می‌دانند که دولت و مردم افغانستان این را درک کرده اند که نیروهای خارجی برای منافع شخصی شان در افغانستان جنگ می‌کنند. رئیس جمهور افزود نیروهای خارجی در افغانستان صادقانه بر علیه تروریزم مبارزه نمی‌کنند. او در سخنان خود طالبان را در خدمت منافع امریکا توصیف کرد که با جنگ‌ افروزی زمینه حضور بلند مدت امریکا در کشور را فراهم می‌کنند. با این حال وی افزود در صورتي كه امريكا، علاقه ای به افغانستان داشته باشد، بايد برای مردم هلمند بند كجكی را بسازد تا مردم افغانستان با ایجاد پايگاهای نظامی اين كشور، موافقت کنند. ما آماده امضای این قرار داد (نظامی–امنیتی) با امریکا هستیم مشروط بر اینکه آنها خواسته‌های افغانستان را بپذیرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در چهارشنبه سی ام اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 10:59 |

به چه چیزی باید امیدوار بود؟

 

چندی پیش، طاهر اشرفی رئیس شورای علمای پاکستان در پاسخ به یک پرسش خبرنگار بی بی در مورد انجام عملیات‌های انتحاری در افغانستان و دیگر کشورها گفت: "حمله انتحاری در افغانستان، فلسطین و کشمیر روا و جایز است، زیرا افغانستان از سوی امریکا، کشمیر از سوی هندوستان و فلسطین توسط اسراییل اشغال شده است." شورای علمای پاکستان نهادی است که بطور مستقیم از سوی حکومت پاکستان حمایت و تقویت می‌شود. این ابراز نظر اشرفی واکنش‌های سختی را در کشور برانگیخت.

رییس‌جمهور در این ارتباط در کنفرانس خبری که با راسموسن دبیر کل ناتو در کابل صحبت می‌کرد با اشاره به‌گفته‌های اخیر رییس شورای علمای پاکستان مبنی بر جایز بودن عملیات‌های انتحاری در افغانستان، گفت اظهارات رییس شورای علمای پاکستان حقایقی را تایید می‌کند که پیش از این دولت افغانستان به آن ‌دست یافته بود. رئیس جمهور در ادامه ضمن مهم بر شمردن نقش پاکستان در پیش گیری از انجام عملیات‌های تروریستی در دو کشور افغانستان و پاکستان، خواهان وارد ساختن‌ نام سازمان استخبارات پاکستان(آی . اس آی) در فهرست سیاه سازمان ملل شد. رئیس جمهور در آخرین تحلیل از این موضوع ضمن اظهار تاسف از سخنان رئیس شورای علمای پاکستان، اظهارداشت امیدواریم که این وضعیت تغییر کند و به عقلانیت برگردند. وی در ادامه افزود:" آرزویش این است که حکومت پاکستان به همراه ما درک کند که مردم هر دو کشور، دارند در آتشی که افروخته شده، می‌سوزند و به خاموش کردنش نقش دولت پاکستان، نقش اساسی است."هرچند واکنش مقام‌های رسمی کشور از جمله رئیس جمهور در ارتباط با اظهارات غیرمسئولانه و غرض آلود ریئس شورای علمای پاکستان ضروری بود، اما در این زمینه، یعنی گفته‌های رئیس شورای علمای پاکستان و اظهارات رئیس جمهور نکته‌های قابل یاد آوری می‌باشد. این یادآوری البته به دلیل تاثیرگذاری بر چگونگی روند سیاست خارجی کشور در رابطه با پاکستان و یا نگاه کابل به پاکستان حایز اهمیت می‌باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در شنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 9:2 |

به بهانه دستور عدم کاربرد اصطلاحات بیگانه از سوی حکومت:

عرض خود می‌بری و زحمت ما میداری!

بر بنیاد گزارشی که در سایت خبری بی بی به نشر رسیده است دولت افغانستان پخش برنامه‌ به 'زبانها و لهجه‏‎های بیگانه' را ممنوع کرد. در ادامه این خبر آمده است براساس اطلاعیه‎ دفتر آقای کرزی که در اختیار رسانه‎ها قرار داده، شورای وزیران دستور داده است که:"رادیوها و تلویزیون‎ها ... از نشرات لهجه‎های غیرمعیاری، کلمات نامأنوس و استفاده از زبان‎ها و لهجه‎های بیگانه جداً جلوگیری نماید." گفته می‌شود که کابینه وزارت‌خانه‎های اطلاعات و فرهنگ، تحصیلات عالی و آموزش و پرورش را موظف گردانیده تا برای تقویت لهجه‎ها و زبان‌های ملی تلاش کنند.

معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ در توجیه این دستور حکومت گفته است "اگر ما از واژه‎هایی استفاده کنیم که در کشورهای فارسی‎زبان مفهوم است ولی برای مردم افغانستان مفهوم نیست"، درست نیست. "این کار حق مردم افغانستان است که از واژه‎هایی استفاده کنیم که در زبان مردم افغانستان موجود است."وی بدون آن‌که مرجع و نهاد با صلاحیت تشخیص نامفهوم بودن چنین واژه‎هایی را یاد کند، گفت که این وزارت به ریاست جمهوری پیشنهاد کرده است تا"آدم‎های ورزیده در عرصه زبان! بیایند و واژه‎ها را سره و ناسره کنند! و تشخیص کنند که از کدام واژه‎ها استفاده شود!"


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 9:44 |

تصمیمی سوال برانگیز!

 بربنیاد گزارش‌های دریافتی رئیس جمهوری کشور، بر اساس تصمیم جلسه هفته گذشته شورای امنیت ملی، دستور داده است که نیروهای خارجی طی دو هفته از ولایت میدان وردک خارج شوند. دلیل عمده این تصمیم رئیس جمهور بر اساس آنچه سخنگوی ریاست جمهوری اعلام داشته است بدرفتاری نیرو های ویژه امریکایی و نیز نیروهای افغان تحت فرماندهی آنان با مردم دانسته شده است. در پی این تصمیم رئیس جمهور، شورای امنیت ملی به نیروهای بین المللی همیاری امنیتی (آیساف) اعلام کرده است که واحدهای ویژه ارتش امریکا باید تمامی عملیات خود را در ولایت وردک متوقف کرده و ظرف دو هفته باید این ولایت را ترک کنند. حکومت مدعی است افراد مسلحی که ممکن است نفرات واحدهای ویژه ارتش امریکا بوده باشند، مرتکب قتل و شکنجه و بدرفتاری با مردم عادی شده اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 9:40 |

سیاست آشفته و تاوان سنگین!

هفته گذشته رئیس جمهوری طی سخنانی در جمع افسران و دانشجویان آکادمی نظامی اعلام داشت که از این پس نیروهای امنیتی کشور تحت هیچ شرایطی حق ندارند در عملیات نظامی از نیروهای ناتو مستقر در افغانستان درخواست کمک هوایی نمایند. او گفت از نیروهای بین المللی نیز تعهد گرفته است که مناطق، روستاها و خانه های ما را بمباران نکنند. رئیس جمهور این دستور را در پی کشته شدن چهارده غیرنظامی در ولایت کنر در اثر بمباران نیروهای بین المللی، اعلام داشت. البته این واکنش رئیس جمهور در برابر چنان رویدادهایی تازگی ندارد؛ بعبارت دیگر مسئله حملات هوایی نیروهای بین المللی در کشور در چند سال اخیر یکی از چالش‌های آشکار میان حکومت و بخصوص شخص رئیس جمهور با جامعه بین المللی بوده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 9:37 |

بازهم نگرانی‌های انتخاباتی!

یکی از موضوعاتی که فضای سیاسی کشور را ملتهب نموده است، موضوع برگزاری و چگونگی انتخابات در آغاز سال خورشید 1392 می‌باشد. بدنبال اظهارات گوناگون همراه با نگرانی‌های که از سوی نهادها و فعالان سیاسی و مدنی و حقوقی صورت گرفته بود بار دیگر رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در آخرین اظهارات خویش نگرانی‌های انتخاباتی را مطرح ساخت. رییس کمیسیون مستقل انتخابات، در آخرین اظهار نظر خویش تاکید ورزید در صورتی‌که امنیت مراکز رای‌گیری تامین نشود، این کمیسیون نمی‌تواند "معجزه کند" و شفافیت انتخابات ریاست‌جمهوری آینده را تضمین نماید. به‌گفته وی، کمیسیون مستقل انتخابات در آینده‌ای نزدیک، فهرست هفت‌هزار مرکز رای‌دهی را به وزارت‌خانه‌های مربوط به تامین امنیت، می فرستد تا آنان در مورد امنیت آن مراکز نظر بدهند. امنیت انتخابات، موضوع بسیار مهم است. بدون تامین امنیت مراکز و محل‌های رای‌دهی، برگزاری انتخابات شفاف ممکن نیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در چهارشنبه دوم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 10:11 |

ماموریت دشوار ناتو و مسئولیت جنرال جوزف دانفورد؟

هفته گذشته بار دیگر پس از چندی در فرماندهی نیروهای ناتو در کشور جابجایی صورت گرفت. پیش از این جنرال جان آلن فرماندهی نیروهای ناتو را بعهده داشت، اما با تغییرات پیش آمده جنرال جوزف دانفورد، جنرال چهار ستاره نیروی دریایی امریکا، که پیش از این فرماندهی ناتو در اروپا را به دوش داشت به عنوان فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان انتخاب گردیده است، و جنرال آلن بعنوان فرماندهی نیروهای ناتو در اروپا تعیین شده است. درباره پیشینه این جنرال چهارستاره گفته شده است که: وی در سال ۱۹۵۵ در ایالت ماساچوست امریکا متولد شد، پس از فراغت از 'کالج نظامی ایالات متحده' در سال ۱۹۷۷ کار خود را به عنوان افسر در ارتش امریکا آغاز کرد، برای بیشتر از دو سال در عراق در سمت‌های مختلف کار کرد و در جریان جنگ عراق در چارچوب نیروهای دریایی این کشور لقب "رزمنده" را کسب کرد، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ معاون فرماندهی کل نیروهای دریایی امریکا بود، در ماه اکتوبر ۲۰۱۲ باراک اوباما رئیس جمهور امریکا او را نامزد فرماندهی کل نیروهای امریکایی در افغانستان تعیین کرد.

 

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در چهارشنبه دوم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 10:10 |

خوش بینی وزیردفاع از تغییر سیاست پاکستان:

عینک دید کدام یک عوض شده است؟

بر بنیاد گزارش‌های دریافتی وزیر دفاع کشور و هیئت بلند پایه همراه پس از یک سفر طولانی به پاکستان با خوش بینی بسیار به کشور برگشته است. ظاهر قضایا چنین نشان می‌دهد که در این اواخر ترافیک دیپلماتیک میان اسلام آباد و کابل سنگین گردیده است. سفر وزیر دفاع و برگشت خوش بینانه وی از آن که با پایان یافتن نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان وانگلستان هم‌زمان گردیده است ترافیک این جاده را بیش از پیش سنگین ساخته است. وزیر دفاع در این سفر با مقام‌های ارشد پاکستان از جمله رییس‌جمهور و رییس ستاد مشترک ارتش اسلام‌آباد، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

وزیر دفاع ملی این خوش بینی خویش را در مراسم آغاز به کار فرماندۀ تازۀ نیروهای امریکایی در کشور آشکارنموده است. وی در این‌باره گفته است که پالیسی پاکستان در قبال افغانستان به گونۀ مثبت تغییر کرده است.وزیر دفاع در ادامه بدون آن‌که جزئیات موضوع را روشن سازد، افزوده است: "تغییر پالیسی مثبت دولت و ارتش پاکستان در قبال افغانستان ما را نسبت به موفقیت پروسۀ صلح و مبارزۀ مشترک علیه تروریزم امیدوار ساخته است. مردم افغانستان منتظر برداشتن گام‌های عملی از جانب پاکستان در این راستا می‌باشند."همانطور که اشاره گردید این خوش بینی هم‌زمان با پایان یافتن نشست لندن آشکار گردیده است. نشست اخیر رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن هم با تعهد برای تأمین صلح در افغانستان تا شش ماه آینده، پایان یافت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در چهارشنبه دوم اسفند ۱۳۹۱ و ساعت 10:8 |

مشکل هرات، فقط  امنیتی نیست!

ولایت هرات را به نسبت گذشته تاریخی_فرهنگی، شهر"باستانی" می‌خوانند؛ و به نسبت وضعیت جدید سیاسی_اقتصادی کشور، آن‌را یکی از مراکزعمده "تجاری" و"اقتصادی" کشور یاد می‌کنند. البته نمادهای موجود دراین شهر هم "باستانی" بودن و هم"تجاری و اقتصادی" بودن شهر هرات را تایید می‌کند.

وجود آثارهای باستانی و مراکز علمی و فرهنگی، آرامگاه مردان بزرگ عرفان و اندیشه و سیاست هم چون خواجه عبدالله انصاری و علی شیرنوایی و .... نشان از آن دارد که این خطه از گذشته‌ی بس درخشان و پربار برخوردار بوده و تا هنوزهم آن خط فرهنگی، اگرچه کمرنگ ادامه یافته است. در زمان کنونی نیز وضعیت عمومی شهرهرات نسبت به برخی از ولایات کشور رشدیافته تر به نظر می‌رسد.

با تغییرات جدید سیاسی و اقتصادی که طی چندسال اخیر در کشور رونما گردیده است، با وجود نابسامانی ها و آشفتگی‌های برخواشته از فساد اداری و حکومتداری بد، و میراث های شومی که از دوران بحران برجای مانده است، هرات نسبت به سایر ولایات از درخشش قابل قبولی برخوردار بوده است. رشد اقتصادی و صنعتی و تجاری در آن شهر از روند خوبی برخوردار بوده است، بگونه ای که بسیاری از آگاهان اقتصادی و سیاسی کشور، هرات را یکی از قطب های مهم اقتصادی کشور یاد می‌کنند. این ویژگی را می توان از وضع ظاهری شهر هرات نیز بخوبی دریافت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۱ و ساعت 13:17 |

مبارزه بافساد، نیازمند برنامه سیستماتیک است

 فساد اداري در حال حاضر يکي از مشکلات غير قابل انکار و جدی در حکومت داري افغانستان است. بر بنیاد تحلیل‌های صورت گرفته ریشه بسیاری از چالش‌های دیگر هم‌چون ناامنی، فقر و بیکاری، کندی روند بازسازی، هدر رفتن کمک‌های بین المللی و.... همه و همه به دلیل وجود فساد اداری گسترده در ساختار حکومت و اداره می‌باشد. به دلیل گستردگی فساد اداری هم اکنون شهروندان از کمترین خدمات اجتماعی، صحی، آموزشی، حمل و نقل و اداری برخوردار هستند. بر بنیاد اعلام سازمان شفافیت بین المللی در گزارش‌های خود افغانستان پس از سومالیا در رتبه دوم فساد اداری در جهان قرار دارد. ارزیابی صورت گرفته از سوی این نهاد بین المللی در بین 180 کشور جهان انجام شده است.
متأسفانه بحران فساد اداری در افغانستان ریشه تاریخی دارد و مانع شکل گیری و ایجاد سیستم سالم اداری درکشور شده است. از یک منظر اگر پدیده شوم فساد در کشور و ساختار حکومت مورد ارزیابی قرار گیرد باید متاسفانه فساد در افغانستان دارای ریشه تاریخی و سیاسی دارد. یعنی این‌که زمامداران کشور هرگز بر اساس اهلیت و شایستگی رهبری بر کرسی مدیریت جامعه تکیه نزده اند. به همین دلیل آنان در دوران زمامداری خویش نتوانستند و همین طور نخواستند که کوچکترین گام مثبت را برای اعتلا و رونق یافتن زندگی در این سرزمین بر دارند. چنین مسئله ای سبب گردیده است که فساد در کشور نهادینه گردیده و بعنوان یک آفت در وجدان و ضمیر جامعه نفوذ نماید. به همین دلیل وجود فساد در کشور دوجانبه می‌باشد، یعنی هم از بالا به پایین و هم از پایین به بالا. متاسفانه این بحران در سال‌های اخیر ابعاد گسترده تر و فاجعه بارتری یافته و موجب بدنامی حکومت و کشور در جهان گردیده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۱ و ساعت 11:6 |

افغانستان و مناسبات بین المللی پس از 2014

 یکی از بحث‌های جدی در عرصه سیاسی کشور، بویژه پس از سال 2014 چگونگی مناسبات کشور در عرصه روابط خارجی است. افغانستان پس از سه دهه بحران، این برای نخستین بار است که در یک آزمون بزرگ و تعیین کننده در جهت تدوین سیاست خارجی خویش با دنیای امروز قرار گرفته است. همانطور که در گزارش‌ها آمده است قرار براین است که نیروهای بین المللی تا پایان سال 2014 از افغانستان خارج گردیده و تامین امنیت کشور را بصورت کامل به نیروهای داخلی واگذار نمایند. واگذاری تامین امنیت به نیروهای داخلی در واقع نمادی از مسئولیت پذیری و بعهده گرفتن مستقلانه تمام مسئولیت‌های کشورداری و تامین مناسبات بین المللی بدست خود افغان‌هاست. گذشته از این که چگونگی خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و دوام همکاری جامعه بین المللی با افغانستان بحث جداگانه ای را می طلبد، واقعیت اینست که بعهده گرفتن مسئولیت‌های همه جانبه کشور بوسیله حکومت افغانستان، بویژه چگونگی تامین مناسبات بین المللی بگونه ای که هم منافع کشور را در آینده برآورده سازد و هم وضعیت و دست آوردهای ده سال گذشته را حفظ نماید، یک تجربه بسیار دشوار اما ناگزیر است، این تجربه و ناگزیری تازه، راهکارهای جدید را نیز می‌طلبد. اهمیت این موضوع از آنجایی برجسته تر می‌گردد که با در نظرداشت تحلیل‌ها و برداشت‌های گوناگون، حال یا واقع بینانه یا غیرواقع بینانه، فضای کلی چنین نشان می‌دهد در صورت خروج کامل نیروهای خارجی از کشور کمتر کسی به دوام وضعیت موجود خوشبین می‌باشد؛ هم چنین به دلیل پایین آمدن میزان باورمندی و حمایت مردم از آنچه مبارزه با تروریزم یاد می‌شد، تداوم ثبات و امنیت کنونی حداقل تا هنگامی که نیروهای دفاعی و امنیتی کشور توانایی مبارزه با مخالفین را پبدا می‌کنند، متزلزل و شکننده تصور گردیده و فقط در گرو حضور نیروهای بین المللی پنداشته می‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۱ و ساعت 9:7 |

  آیا راهی بسوی مذاکره و مصالحه است؟

ایجاد صلح و امنیت در کشور، از اهداف دیرینه مردم ما محسوب می‌گردد. به‌ویژه اینکه طی سه دهه کشمکش و بحران شیرازه زندگی و امید به زندگی در جامعه ما به آخرین نقطه‌های خود رسیده بود. اما با اینکه با حمایت جامعه بین المللی به حاکمیت سیاه طالبان خاتمه داده شد، نبردهای خونین و ناامنی‌های دوامدار هم چنان باقی ماند و مسئله بر قراری امنیت در صدر خواست‌ها و اهداف سیاسی و امنیتی کشور قرار گرفت. واقعیت اینست که موضوع ایجاد صلح و امنیت در کشور با اینکه یک هدف عمومی و به اصطلاح ملی شمرده می‌شود، اما دست یابی به آن با پیچیدگی و روش‌های سختی روبرو می‌باشد. بطور مثال هنگامی که گروه‌های درگیر مجاهدین قادر به تامین صلح و امنیت در کشور نگردیدند، ظهور گروهی بنام "تحریک طالبان" با ادعای پایان بخشیدن به جنگ‌های گروهی و استقرار صلح و تامین امنیت، قسمت اعظم از افکار عمومی را بسوی خود جلب نمود. اما حاکمیت سیاسی طالبان نیز با افراط‌گرایی و زیرپا گذاشتن کرامت انسانی و حقوق مردم، و با مطرح کردن امارت اسلامی، احکام و قوانینی را محور سیاست و حکومت‌داری خود قرار دادند که نه تنها به هدف اعلام شده منجر نگردید بل به دامنه بحران و ناامنی و ناامید شدن مردم نسبت به آینده افزود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در دوشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۱ و ساعت 9:4 |

آیا انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد؟

در روزهای اخیر بحث برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده و چگونگی آن، گفتمان غالب سیاسی جامعه را شکل می‌دهد. با اندک زمانی که از دوره ریاست جمهوری آقای کرزی بعنوان رئیس جمهور باقی مانده است، اظهار نظرها و اختلاف موضع‌ها و چندگانه اندیشی‌های رقبای سیاسی بویژه حکومت و جریان‌های سیاسی بر سر انتخابات روز بروز در حال اوج گرفتن است. بر اساس مصوبه و اعلام کمسیون مستقل انتخابات, تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 16 حمل 1393 برابر با 5 اپریل 2014 تعیین گردیده است. این مصوبه و اعلام از سوی کمیسیون انتخابات، هرچند از یک سوی مسئله را روشن و نهایی ساخت، اما از سوی دیگر تردید و گمانه زنی‌ها مبنی برانجام و چگونگی آن را برانگیخته است. با توجه به اوضاع امنیتی کشور، پیشینه کاری کمیسیون مستقل انتخابات و بافت اجتماعی و فرهنگی سیاسی کشور همه مسایل یاد شده پیرامون برگزاری انتخابات قابل درک می باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در سه شنبه دهم بهمن ۱۳۹۱ و ساعت 14:52 |

حادثه دهمزنگ، واکنش دقیق طالبان به روندصلح!

چندین سال است که حکومت و برخی از جریان‌ها و اشخاص از روندی نام می‌برند بنام "روندصلح". مدعیان این روند بدین باوراند که با انجام تلاش‌هایی می‌توان مخالفین مسلح، بویژه طالبان را به میز مذاکره کشاند و سلاح را از دست شان گرفت. مدت زمانی که از آغاز فعالیت این روند میگذرد تاکنون هیچگونه نشانه از بهبود وضعیت و پیشرفت در این مسیر مشاهده نشده است. اما هزینه‌ها و مصارف کلان و فرصت‌های بسیاری بخاطر فرضیه ای ناپیدا و فرو رفته در هزاران ابهام تیره و تار به آن اختصاص داده شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالشکوراخلاقی در سه شنبه دهم بهمن ۱۳۹۱ و ساعت 14:49 |